اصول اخلاقی انتشار مقاله

 

اصول اخلاقی انتشار مقاله

سیاست دسترسی آزاد (Open Access)

پژوهشگران در سراسر جهان درخواست دسترسی نامحدود به نشریات پژوهشی دارند. در این راستا، تمام مقالات مجله تولید و ژنتیک گیاهی تحت مجوز CC BY 4.0 با دسترسی آزاد (Open Access)  منتشر می‌شود. تحت این مجوز، کپی رایت (Copy Right) مقالات در اختیار نویسنده (نویسندگان) است. در عین حال استفاده، توزیع و تکثیر بدون محدودیت در هر رسانه، مشروط بر ارجاع صحیح و صریح به مقاله منتشر شده در نشریه میسر می باشد.

مزایای دسترسی آزاد:

- به حداکثر رساندن تاثیر پژوهش؛

- افزایش نمایه‌سازی، قدرت بازیابی مقاله‌ها؛

- حذف نیاز به مجوز برای استناد محتوا؛

- تمام پژوهشگران می‌توانند دسترسی آزاد به محتوا داشته باشند.

مجله تولید و ژنتیک گیاهی، به طور کامل به دسترسی آزاد محتوا متعهد است و به محض انتشار مقاله‌ها امکان دسترسی آزاد وجود دارد.

 

سیاست سرقت ادبی

مجله به طور فعال سرقت ادبی را بررسی می کند. اگر سرقت ادبی توسط عضو هیئت تحریریه، داور، ویراستار و غیره در هر مرحله از فرآیند مقاله - قبل یا بعد از پذیرش - شناسایی شود، ما به نویسنده یا نویسنده‌ها هشدار می‌دهیم و از آنها می‌خواهیم که محتوا را بازنویسی کنند یا به مراجعی که محتوا از آنجا برداشت شده است استناد کنند. در صورتی که بیش از 30 درصد مقاله سرقت علمی باشد، ممکن است مقاله رد شده و به نویسنده اطلاع داده شود.

همچنین تمامی مقالات مجله توسط نرم افزار همیاب کنترل می شود.

/https://hamyab.sinaweb.net

 

سرقت ادبی با فرآیندی که در پیوندهای زیر توضیح داده شده است کنترل می شود.

الف) سرقت ادبی مشکوک در مقاله ارسال شده

ب) سرقت ادبی مشکوک در یک مقاله منتشر شده

 

اصول اخلاقی انتشار مقاله

"این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) می باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می نماید"

هیئت تحریریه مجله "تولید و ژنتیک گیاهی" اهتمام ویژه‌ای به مسئله اخلاق در پژوهش دارند. لذا خواهشمند است قبل از ارائه متون علمی خود، به منظور آشنایی بیشتر با قوانین و منشور اخلاقی مجلات می ‌توانید به کمیته اخلاق در انتشارات (COPE) را مطالعه نمایید. بدیهی است با متخلفان براساس دستورالعمل رسیدگی به تخلفات پژوهشی برخورد خواهد شد.

 تصمیم‌گیری منصفانه درباره مقالات

تصمیم گیری درباره مقالات در هر مرحله‌ای بدون توجه به نژاد، جنسیت، گرایش جنسی، باورهای مذهبی، قومی، شهروندی و یا فلسفه سیاسی نویسندگان انجام شود.

محرمانه بودن اطلاعات

سردبیر، اعضای هیأت تحریریه و هر یک از کارکنان تحریریه نباید هیچ گونه اطلاعاتی را در مورد مقالات دریافتی برای افراد غیرمرتبط افشا نمایند.

رعایت حریم خصوصی

اسامی، آدرس، ایمیل و سایر اطلاعات مخاطبین مجله اعم از خوانندگان، نویسندگان و ویراستاران در وب‌سایت مجله، محرمانه بوده، به طور انحصاری برای اهداف این مجله استفاده خواهند شد و برای هیچ منظور دیگری در دسترس نخواهند بود. هویت نویسندگان و داوران محفوظ خواهد ماند. مقاله ارسالی تنها برای داوران و هیات تحریریه قابل رویت می‌باشد.

رعایت منافع اشخاص

امکان استفاده از نتایج تحقیقات سایرین صرفا با ارجاع‌دهی صحیح و صریح به مقاله منتشر شده انجام شود.

حق چاپ

بر اساس قوانین انتشارات با دسترسی آزاد، تمام مطالعات چاپ شده در این مجله به صورت آزاد در وب‌سایت مجله برای عموم بدون پرداخت هزینه قابل دسترس می‌باشد.

 

اصول اخلاقی برای سردبیر مجله تولید و ژنتیک گیاهی

      1- سردبیر قائل به استقلال فکری نویسندگان بوده و آنرا محترم می‌شمارد.

      2- نگاه سردبیر به تمام مقالات ارسالی به مجله بدون سوءگیری بوده و ارزشیابی مقالات دریافتی بر اساس صلاحیت مقالات و بدون در نظر گرفتن نژاد، دین، ملیت، جنسیت، مقام، و یا وابستگی سازمانی نویسنده(گان) است.

      3- سردبیر تمامی مقالات دریافتی را در مدت زمان معقول بررسی می‌کند.

     4- مسئولیت نهایی رد و یا پذیرش یک مقاله تنها به عهده سردبیر است. این تصمیم‌گیری بر اساس نظرات دریافتی داوران و اعضای هیئت تحریریه مجله انجام می‌شود. ممکن است مقاله‌ای بخاطر عدم تناسب، با نظر سردبیر بدون طی شدن مراحل داوری رد شود. رد این مقالات ممکن است بر اساس خروج مقاله از حیطه موضوعی مجله، دور بودن از موضوعات جاری، نداشتن عمق محتوایی لازم، و یا سایر موارد دیگر صورت بگیرد.

     5-حق رد مقالات مشتبه به عدم رعایت اصول اخلاقی برای سردبیر محفوظ است.

     6- سردبیر برای تعیین داوران هر مقاله اختیار تام دارد. ممکن است در این مورد سردبیر از اعضای هیئت تحریریه مجله و یا حتی نویسندگان خود مقالات هم در این مورد نظرخواهی کند.

     7- سردبیر یا یکی از اعضای مجله (به نمایندگی) مسئول اخذ فرم‌های اعطای حق تالیف، استعلام اصالت مقاله، تعارض منافع احتمالی، و فرم تعهد به منظور عدم ارسال اصل و یا کپی مشابه مقاله به سایر مجلات حتی در قالب‌های دیگر است. تعهد نویسنده مسئول مبنی بر برائت از سرقت ادبی هم اخذ خواهد شد.

   8- از آنجائیکه بررسی مقالات نوشته شده توسط سردبیر برای انتشار در مجله نوعی از تعارض منافع خواهد بود از این رو بررسی این دست مقالات به فرد دیگری از اعضای هیات تحریریه مجله واگذار خواهد شد.

    9-اطلاعات منتشر نشده، گزاره ها و تفاسیر مندرج در مقالات ارسالی در مقالات سردبیر بدون کسب اجازه از نویسنده اصلی استفاده نخواهد شد.

    10- سردبیر از دریافت گزارش خطاهای احتمالی در مقالات منتشره در مجله استقبال می‌کند. در صورت تایید، خطاهای مکشوفه در اسرع وقت به سمع مخاطبان مجله خواهد رسید.

 

اصول اخلاقی برای داوران مجله تولید و ژنتیک گیاهی

      1- از آنجائی‌که فرایند داوری مقاله یکی از مراحل اساسی پذیرش یک مقاله است چنانچه داور محترم احساس کند که مقاله ارسالی به هر دلیلی در حیطه تخصص وی نیست باید فورا مقاله را به سردبیر عودت دهد.

     2- همچنان‌که داور استقلال فکری نویسنده مقاله را محترم می شمارد باید بی طرفانه کیفیت مقاله را ارزیابی کند.

     3- داور باید نسبت به اصل عدم تعارض منافع در زمان داوری مقاله‌ای که با یکی از مقالات خودش که منتشر شده و یا در جریان فرایند چاپ است احساس مسئولیت کند و چنانچه احساس کند با کارهای وی در تعارض است باید بلافاصه مقاله را به سردبیر عودت داده و وی را از شرایط تعارض منافع و یا سوءگیری محتمل آگاه سازد.

     4- داور باید به مقاله دریافتی برای داوری به مثابه یک سند محرمانه نگاه کند. داور نباید مقاله را در اختیار دیگران قرار دهد و یا در مورد آن با دیگران به بحث بنشیند مگر در مواردی که بخواهد از نظرات دیگران در فرایند داوری استفاده کند.

    5- داوران باید در مورد نظرات اعمالی خود توضیحات لازم را ضمیمه نماید. عدم ارائه توضیحات کافی توسط داور و یا پاسخ‌های نویسندگان به نظرات داور ارزش چندانی نداشته و حتی الامکان باید خودداری شود.

    6- داوران باید سهل انگاری نویسندگان در استناد به کارهای مشابه انجام شده را مد نظر داشته باشند.

    7- تاخیر در انجام داوری مقاله به نظر امری طبیعی است با اینحال داوران باید سردبیر را از تاخیر احتمالی آگاه کرده و زمان مجددی برای انجام داوری تعیین کنند.

     8- داوران مجاز نیستند از اطلاعات، بحث‌ها و تفاسیر منتشر نشده دیگران که در قالب مقاله به مجله تولید و ژنتیک گیاهی ارسال شده در کارهای خود بدون کسب اجازه از نویسنده(گان) مقاله استفاده کنند.

     9- داوران باید سردبیر را از مواردی که گمان میرود گزارش تحقیقات انجام شده دریافتی به نوعی ممکن است مستقیماً مورد سوء استفاده قرار گیرد، آگاه سازد.

 

اصول اخلاقی برای نویسندگان مجله تولید و ژنتیک گیاهی

    1- اساسی‌ترین مسئولیت اخلاقی یک نویسنده ارائه یک گزارش درست و تمام از پژوهش انجام شده و سعی در عدم ارتکاب به سرقت ادبی به هر نحوی از انحاء شامل برداشت لفظ به لفظ و یا نزدیک به مضمون، نقل مشابه متن و یا نتایج پژوهش‌های دیگر افراد و غیره است.

    2- نویسنده متعهد است در شرایطی لازم برای ارائه شواهد لازم در مورد مقاله ارسالی شامل فایل صفحات گسترده شامل داده‌های مقاله، نمودارها و یا دیاگرام‌هایی تکمیلی، ابزار طراحی و یا استفاده شده (در صورت وجود) و همچنین نمونه‌هایی از مواد و نمونه‌های بررسی شده را در اختیار مجله قرار دهد.

    3- استناد صحیح به تمام منابعی که چه به صورت مستقیم و چه بصورت غیر مستقیم از آن‌ها استفاده شده است الزامی است.

    4- هر گونه مخاطره احتمالی مرتبط با روش‌ها و یا مواد استفاده شده در پژوهش می باید به روشنی در مقاله ارسالی تذکر داده شود. بعلاوه، نویسندگان باید سردبیر را از هر گونه احتمال سوءاستفاده و یا استفاده نادرست از نتایج گزارش شده و یا روش‌های بکار گرفته شده آگاه سازد.

    5- به نویسندگان توصیه می شود از چند تکه کردن نتایج یک پژوهش (و ارسال قسمت‌های مرتبط به مجلات مختلف) خودداری کنند.

    6- چنانچه مقاله قبلا (در مجله تولید و ژنتیک گیاهی و یا سایر مجلات) رد شده و یا از فرایند چاپ خارج شده است، نویسنده باید سردبیر را آگاه کرده و در مورد دلایل احتمالی رد و یا خارج شدن از چرخه انتشار و یا اصلاحات احتمالی انجام شده توضیح دهد.

    7- تمام نویسندگان اصلی و همکاری که در یک مقاله عناوین آن‌ها در قسمت نویسندگان ذکر می شود باید واجد حداقل بسندگی مشارکت علمی در مقاله باشند. سایر همکاران باید در قسمت تقدیر و تشکر ذکر شود. می توان اسامی همکاران متوفی واجد شرایط را در قسمت نویسندگان ذکرکرد. نویسنده مسئول وظیفه دارد یک نسخه از مقاله ارسالی به مجله را برای سایر نویسندگان همکار ارسال کند و رضایت آن‌ها را برای ذکر عنوان به شکل نویسنده همکار اخذ نماید.

    8- مسئولیت گزارش تعارض احتمالی منافع و حامیان مالی پژوهش به عهده نویسنده مسئول است.

    9- هنگامی که نویسنده متوجه خطا یا نادرستی قابل توجهی در اثر منتشر شده خود می شود، موظف است که به سرعت به سردبیر یا ناشر مجله اطلاع دهد و با سردبیر برای پس گرفتن یا تصحیح مقاله همکاری کند.

    10 ارسال مقاله به این معنی است که اثر شرح داده شده قبلاً منتشر نشده است، برای چاپ در جای دیگری در دست بررسی نیست، انتشار آن مورد تایید همه نویسندگان و مقامات مسئول محل انجام کار (در صورت وجود) است، و اینکه ، در صورت پذیرش، در جای دیگری به همان شکل یا به زبان دیگر، بدون رضایت کتبی صاحب حق چاپ منتشر نخواهد شد.

 

 کپی رایت

مجله تولید و ژنتیک گیاهی، تحت مجوز (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0) است.

تحت این مجوز، کپی رایت (Copy Right) مقالات در اختیار نویسنده (نویسندگان) است. در عین حال استفاده، توزیع و تکثیر بدون محدودیت در هر رسانه، مشروط بر ارجاع صحیح و صریح به مقاله منتشر شده در نشریه میسر می باشد.

با امضای این تعهدنامه، مؤلف یا مؤلفان از حقوق ذیل برخوردار خواهند بود:

- حقوق مالکیت معنوی؛

- بهره‌گیری مجدد از تمام یا بخشی از مقاله فوق در فعالیت‌های علمی و تخصصی خود؛

- نشر مجدد مقاله فوق برای استفاده شخصی مؤلف یا مؤلفان و یا مؤسسه محل اشتغال مشروط بر آن که (الف) مرجع اصلی نشر ذکر گردد و (ب) نسخ نشر یافته به طور رایگان در اختیار علاقمندان، مجامع علمی، کتابخانه‌ها، دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی قرار گیرد.

لازم است فرم کپی‌رایت همراه سایر فایل های ضروری هنگام ثبت مقاله در سامانه نشریه ثبت گردد.

فایل تعهدنامه و موافقت با کپی رایت